Téma
Oficiálně se tomu říká trvalé travní porosty. Čímž rozhodně není řečeno, že by tam měla růst jen tráva. Naopak čím více jiných druhů rostlin se v nich nalézá, tím jsou ochránci přírody i spousty živočichů nadšenější.
I zde platí to, o čem se na konferencích Naší přírody bavíme takřka každoročně – není louka jako louka, není pastvina jako pastvina a není trávník jako trávník. Pastva může být vhodným nástrojem ochranářského managementu, ale také naprosto devastujícím způsobem hospodaření. Rozdíl mezi květnatou loukou a „plantáží na trávu“ pozná každý laik. Lze sladit požadavky ochrany biodiverzity a zemědělské hospodaření? A jak uchovat spousty cenných nelesních ploch, na nichž se dnes hospodařit nevyplatí? Lze vrátit louky tam, kde v minulosti zmizely, ať již proto, že byly rozorány, nebo beznadějně zarostly hustým křovím?
Specifickým případem, v posledních letech se s postupující klimatickou změnou dostávajícím stále více do hledáčku odborníků i veřejnosti, jsou pak městské trávníky. Mohou být tím, co zpříjemňuje klima měst v horkých létech, mohou být oázami biodiverzity mezi domy, ale…
O tom všem bychom chtěli mluvit na letošní konferenci Naší přírody. Připojte se k našemu streamu a sledujte konferenci poprvé on-line.
Nestihli jste on-line stream konference, ale přednášky vás zajímají? Do 31. 1. 2021 je celý záznam konference dostupný na webu www.beachannel.cz/nasepriroda. Ke spuštění videí použijte kód, který jsme vám před konferencí poslali na e-mail. Do archivu se stále můžete registrovat - použijte registrační formulář níže. Zašleme vám kód, kterým videa spustíte.
On-line stream konference se blíží. Již v úterý 24. 11. nás můžete sledovat v přímém přenosu. Spolupracujeme s olomouckým studiem BEA Channel – na fotografii se můžete podívat, jak studio vypadá a na co se můžete těšit. Stále se můžete na konferenci hlásit – stačí vyplnit registrační formulář, který najdete na této stránce.
Vážení účastníci, musíme reagovat na vývoj událostí posledních týdnů, a proto vám letošní konferenci zprostředkujeme ve formě on-line streamu. Jsme si vědomi toho, že bude těžké naše tradiční setkání on-line variantou nahradit. Ale nevzdáváme se a i díky ochotě přednášejících vám přineseme profesionálně provedenou alternativu. Věříme, že i ta se vám bude líbit. Tímto děkujeme všem našim partnerům, zejména společnosti NET4GAS, s.r.o. a Olomouckému kraji, protože bez jejich podpory by tato forma konference nebyla možná. Budeme se na vás tedy těšit v úterý 24. 11. 2020 živě z Olomouce, a za rok už snad zase osobně!
Vážení účastníci, sledujeme aktuální vývoj situace a vymýšlíme alternativní podobu konference, ať nemusíte o plánované přednášky přijít. Sledujte náš Facebook a tyto stránky, co nejdříve vás budeme informovat. Děkujeme za pochopení a za trpělivost.
Propásli jste některý ročník konference Naše příroda? Elektronický sborník a videa příspěvků jsou stále k vidění a zdarma! Odkazy naleznete pod záložkou historie.
Pod tímto odkazem naleznete 10 nejstarších vydání časopisu Naše příroda, které jsme uvolnili zdarma.
Přestože je pro nás čím dál těžší udržet časopis Naše příroda při životě, účastníkům konference jsme ponechali možnost získat předplatné výhodněji, a to za 350 Kč (běžná cena je 450 Kč). Využít se dá i jako pěkný dárek!
6. KONFERENCE NAŠE PŘÍRODA JE PODPOŘENA Z DOTACE OLOMOUCKÉHO KRAJE
9.00–9.10
ZAHÁJENÍ KONFERENCE
9.10–9.40
Ekologická obnova travních porostů
prof. RNDr. Karel Prach, CSc. (Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích)
9.40–10.10
Platby podle druhové bohatosti luk a pastvin jako nový přístup k agro-environmentálním dotacím
Mgr. Martin Střelec (Juniperia, z.s.)
10.10–10.40
Žahadloví blanokřídlí ve městě a jak je podpořit
Mgr. Michal Perlík (Biologické centrum AV ČR, v. v. i.)
10.40–11.00
PŘESTÁVKA
11.00–11.30
Zatravňování I. zóny v CHKO Moravský kras
Ing. Marie Kotyzová (AOPK ČR, Správa CHKO Moravský kras)
11.30–12.00
35 let obnovy bělokarpatských luk zarostlých náletem dřevin
RNDr. Ivana Jongepierová (ZO ČSOP Bílé Karpaty)
12.00–12.30
Praktické zkušenosti s navrhováním travinobylinných porostů
Ing. Marie Straková, Ph.D. (Agrostis Trávníky, s.r.o.)
12.30–13.30
PŘESTÁVKA NA OBĚD
13.30–14.00
Význam vikvovitých rostlin pro biodiverzitu
Ing. Vladimír Hula, Ph.D. (Mendelova univerzita v Brně)
14.00–14.30
Návrat modráska vičencového do Prahy: jak z orné půdy vytvořit biotop vhodný pro život vzácného hmyzu
Ing. Michal Knapp, Ph.D., Mgr. Tomáš Kadlec, Ph.D. (České zemědělská univerzita v Praze)
14.30–15.00
3x projekt LIFE – obnova pastvin nejen na jižní Moravě
Ing. Ivana Mariánková, Mgr. Roman Barták (ZO ČSOP Onyx)
15.00–15.20
PŘESTÁVKA
15.20–15.50
Alpínské trávníky v Jeseníkách – stále více otázek než odpovědí
Mgr. Jindřich Chlapek, Mgr. Radek Štencl (AOPK ČR, Správa CHKO Jeseníky)
15.50–16.20
Poloparazitické rostliny v ekologické obnově travinných ekosystémů: nejen o kokrhelech a třtině
doc. RNDr. Jakub Těšitel, Ph.D. (Masarykova univerzita)
16.20–16.30
PŘESTÁVKA
16.30–17:00
Péče o trávníky v Jihlavě
Ing. Katarína Ruschková (Statutární město Jihlava, Odbor životního prostředí)
17.00–17.30
Antiparazitika, chrobáci a zdraví pastvin
Mgr. Lucie Ambrožová a kol. (Biologické centrum AV ČR, v. v. i.)
17.30
UKONČENÍ KONFERENCE
Změna programu vyhrazena.
Zde v on-line formuláři (registrační poplatek: 500 Kč), případně s možností objednání zvýhodněného předplatného časopisu Naše příroda. Pokud máte již uhrazenu registraci na původní prezenční setkání, registrační poplatek bude automaticky převeden na on-line formu. Přihlašovací údaje do streamu vám budou odeslány na e-mail uvedený při registraci nejpozději v pondělí 23. 11. 2020.
Fakturu za zaplacení poplatku zasíláme na e-mail uvedený při registraci průběžně do 23. 11. na základě zaslání vaší registrace. Pokud máte již uhrazenu registraci na původní prezenční setkání, registrační poplatek bude automaticky převeden na on-line formu. Pokud jste fakturu ještě neuhradili a máte zájem se zúčastnit on-line formy, zašleme Vám novou fakturu.
Hromadné přihlášení účastníků s vámi rádi vyřešíme individuálně. Kontaktujte prosím paní Ing. Lucii Zlámalovou (registrace@nasepriroda.cz; +420 733 111 013), která vám poskytne více informací.
Do 23. 11. obdržíte na uvedený email přístupový kód na webovou stránku, kde bude on-line stream probíhat. Kód funguje pouze na jednom zařízení, je tedy třeba pro každého účastníka zřídit unikátní kód. Pokud jste na jednu e-mailovou adresu registrovali více osob, přijde vám příslušný počet přístupových kódů.
Nemusíte mít strach, přednášky vám neutečou – od pátku 27. 11. 2020 budou všechny přednášky, ke kterým dají autoři souhlas, uvolněny registrovaným účastníkům v archivu akce. Archiv jim bude exkluzivně k dispozici do 31. 1. 2021.
Do pondělí 23. 11. jste od nás obdrželi unikátní kód – vložte jej do kolonky na webu www.beachannel.cz/nasepriroda a on-line vysílání se vám spustí. On-line stream konference začíná 24. 11. v 9:00.
V případě potíží prosím piště na email registrace@nasepriroda.cz.
Stejný kód funguje i pro vstup do archivu přednášek. Archiv bude zveřejněný od 27. 11.
Archiv přednášek bude dostupný od 27. 11. Pro zpřístupnění přednášek prosím použijte na webu www.beachannel.cz/nasepriroda stejný kód jako pro sledování on-line konference. Pro přístup do archivu se můžete do 31. 1. 2021 zaregistrovat před registrační formulář níže.
*Součástí ceny je předplatné časopisu Naše příroda pro rok 2021.
Registrační poplatek je nevratný.
(vektory – PDF)
© Všechna práva vyhrazena www.konferencepriroda.cz 2020
POŘADATEL
Naše příroda, z. s.
Lazecká 297/51, 779 00 Olomouc
www.nasepriroda.cz
KONTAKTY
Mgr. Kateřina Dostálová
dostalova@nasepriroda.cz, +420 775 855 572
FOTO V PODKLADU
Foto Jan Miklín
www.janmiklin.cz
Archiv 6. konference Naše příroda můžete sledovat zde.